Nasz Partner Hubert Huruk skomentował stan i perspektywy polskiego rynku fuzji i przejęć dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.

Rezczpospolita, 27 grudnia 2021 – Duży ruch w przejęciach:

Pandemia nieco urealniła wyceny aktywów, co pomagało w finalizowaniu transakcji.

– Natomiast w ostatnich miesiącach wyceny spółek przy przejęciu kontroli odnotowują tendencję wzrostową w porównaniu z okresem z przełomu 2019/2020 – sygnalizuje Hubert Huruk, partner w firmie doradczej Saski Partners.

W ostatnich kilkunastu miesiącach największy ruch widać było w nowych technologiach, sektorze e-commerce, ochronie zdrowia i przemyśle. W 2022 r. te trendy będą kontynuowane. Ponadto zmiany polityki klimatycznej powodują istotne zwiększenie zainteresowania inwestorów aktywami z sektora OZE.

Całość artykułu mozna przeczytać pod linkiem: https://www.rp.pl/biznes/art19231001-duzy-ruch-w-przejeciach

Parkiet, 27 grudnia 2021 – Rok 2022 na rynku przejęć zapowiada się bardzo ciekawie:

Pandemia nieco urealniła wyceny. – Należy jednak podkreślić, że w ostatnich miesiącach wyceny spółek przy przejęciu kontroli odnotowują tendencję wzrostową w porównaniu z okresem z przełomu 2019/2020 – sygnalizuje Hubert Huruk, partner w firmie doradczej Saski Partners. Jego zdaniem, jeśli utrzyma się pozytywna koniunktura gospodarcza, to nadchodzący rok może przynieść wiele ciekawych transakcji. Należy jednak pamiętać o gwałtownym wzroście kosztu pieniądza, który w wielu przypadkach służy do lewarowania realizowanych transakcji, oraz o wzroście cen surowców i energii, co w średniej perspektywie może w znaczący sposób zaburzyć modele finansowe wielu przedsiębiorstw.

W 2022 […] czarnym koniem może okazać się szeroko rozumiany sektor spożywczy. – To jedna z największych i najszybciej rosnących gałęzi polskiej gospodarki. Polska jest szóstym największym rynkiem spożywczym w Europie – mówi Huruk. Wskazuje, że w tym roku mieliśmy już kilka dużych transakcji w tym sektorze, jak np. przejęcie producenta Żubrówki przez koncern Maspex czy grupy Stock Spirits przez fundusz CVC. Sporo dzieje się również wśród mniejszych spółek, m.in. z segmentu przetwórczego.

Całość artykuły można przeczytać pod linkiem: https://archiwum.parkiet.com/artykul/836067_Rok-2022-na-rynku-przejec-zapowiada-sie-bardzo-ciekawie.html